NEWS

Istanbul Kısa Film Festivali Başlıyor!

İslam Konferansı Diyalog ve İşbirliği Gençlik Forumu (İKGF-Dİ) tarafından düzenlenen “Küresel Çözümler İçin Gençliğin Yaratıcılığı” temalı Y-Istanbul kısa film yarışmasına katılan gençler İslam Coğrafyasında yaşanan sorunlara kendilerince buldukları çözümleri kısa filmlerle anlattı. Finale kalan 14 eser III. Boğaziçi Film Festivali kapsamında 20-26 Kasım 2015 tarihinde seçili sinema salonlarında ücretsiz olarak sinemaseverlerle buluşuyor.

Yarışmaya katılacak gençlerden “mülteciler”, “gençliğin katılımı”, “zoraki aşırılık ve terörizm”, “küreselleşme ve etik güçlükler” gibi konular başta olmak üzere toplumdaki sorunlar ve bu sorunlara yönelik gençliğin bakış açısını yansıtan kısa ve yaratıcı filmler hazırlamaları istendi. Yarışmaya İran’dan İsveç’e, Hindistan’dan Brezilya’ya, Filistin’den Çin Halk Cumhuriyeti’ne kadar toplam 57 ülkeden başvuru yapıldı. Festival boyunca 11 ülkeden 14 film sinemaseverlerle buluşacak.

Festival sinemaları

Festivalin gösterimleri Atlas Sinema Salonu (Beyoğlu),  Cine Majestic (Beyoğlu), Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi ve Nautilus Cinemaximum (Kadıköy) olmak üzere 4 salonda yapılacak.

Festivalin açılış ve kapanış törenleri

Y- İstanbul Kısa Film Festivali’nin ödülleri ise sahiplerini . Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nin 27 Kasım Cuma gecesi Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilecek kapanış töreninde bulacak. Fimleri Adrian Tofei, Dzemal Latic, Franzi Zajc, Musa Akgül ve Sevinj Iskandarova’dan oluşan 5 kişilik bir jüri ekibi değerlendiriyor.

İKGF-Dİ hakkında:

57 ülkenin üye olduğu İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) gençlik ayağı olan İslam Konferansı Diyalog ve İşbirliği Gençlik Forumu (İKGF-Dİ) İstanbul merkezli uluslararası bir kuruluştur ve İİT ülkelerinin gençlik kuruluşlarını ve konseylerini temsil etmektedir.

Forum, gençlerin çıkarlarının savunulması, sürdürülebilir kalkınmanın desteklenmesi, akademik ve sürekli eğitimin desteklenmesi, yeni neslin ahlaki gelişiminin güçlendirilmesi, kültürler ve medeniyetler arasında diyalog kurulması misyonunu taşımaktadır.

http://www.icyf-dc.org/

 

Leave a Reply